Unikátní výstava panenek a uměleckých textílií přivede do Prahy tisíce sběratelů i umělců
Panenky – známe je jako tradiční hračky, ale ne každý si je asociuje s uměním. Přitom panenková tvorba v dnešní době představuje významnou uměleckou disciplínu, která si v mnohých případech vydobyla punc tvůrčí originality i sběratelskou hodnotu. Z figurálních soch či loutek se tak postupem času stal artefakt odrážející umělecké principy a technologie své doby.
Ohromný úspěch výstav panenek v Paříži, Moskvě, New Yorku nebo Tokiu inspiroval rovněž tuzemské občanské sdružení ART CZ, jež se takzvané panenkové umění rozhodlo představit i v České republice. Výsledkem je uspořádání první mezinárodní výstavy u nás s názvem Doll Prague. Připravovaná akce bude ozvláštněna tím, že kromě panenek od významných tuzemských i zahraničních umělců, z nichž mnozí k nám přijedou vystavovat vůbec poprvé, se představí zároveň i mezinárodní výstava Artextil Prague. Ta předvede originální pojetí uměleckých textilií, jako například snové obrazy Iny Georgety Statescu, které zdobí soukromé pařížské salóny významných osobností.
„Autorské panenky jsou vnímány jako skutečné umění, jemuž se po celém světě věnuje řada renomovaných výtvarníků, statisíce sběratelů a fanoušků. Největší tradici má tato umělecká disciplína ve Spojených státech, v Rusku a Japonsku. Značnou oblibu zaznamenáváme i v západní Evropě. Byla by škoda, kdyby Česká republika zůstávala pozadu, proto jsme se rozhodli představit panenkové umění i tuzemské veřejnosti,“ vysvětluje za organizátory výstavy Bohdana Klátilová z občanského sdružení ART CZ.
Příznivci moderního panenkového umění, jež vychází z tradice loutkářství, sochařství či kostýmní tvorby, do nichž promítají technologie a postupy 21. století, si přijdou na své během prvního prosincového víkendu. Přehlídka, která zaujme ve dnech 2. – 4. prosince své místo v působivých prostorách Národního domu v Praze na Vinohradech, dosud neměla ve středoevropském teritoriu obdoby. Navíc půjde o prodejní výstavu, na které bude možné vystavovaná díla rovněž zakoupit. Čeští sběratelé a milovníci moderního umění tak dostanou příležitost poprvé nakupovat na domácí půdě a navíc přímo od autorů. Tvořivým návštěvníkům výstava nabídne i kreativní kurzy a také možnost s napětím sledovat výsledky mezinárodní soutěže, do níž se panenkoví experti zapojí. Na závěr výstavy organizátoři připravují charitativní projekt, jehož výtěžek poputuje na pomoc dětem s poruchou autistického spektra (PAS). Více informací o výstavě na www.dollprague.com a www.artextilprg.com.
Největší výstavy panenek se konají v již zmiňovaném Rusku, respektive v Moskvě, a rovněž ve Spojených státech amerických, kde byla již v padesátých letech založena Asociace panenkových umělců NIADA. Pozadu nezůstávají ani Německo nebo Japonsko. Prosincovou výstavu Doll Prague by měli se svými kousky navštívit nejen umělci z těchto zemí, ale představí se ty nejlepší výtvory z celého světa, jež vznikly za poslední rok. Mimo jiných respektovaných osobností tohoto oboru se se svou vlastní kolekcí panenek do Prahy chystá i umělecká ředitelka NIADA, Marlaine Verhelst. Prosincová výstava bude pro mnohé umělce znamenat naprosto ojedinělou událost: i těm, kteří se výstav příliš nezúčastňují, Praha natolik učarovala, že se rozhodli svá díla na Doll Prague i přesto prezentovat!
Panenky jsou i významným objektem zájmu investorů. Za poslední roky se razantně zvýšila jejich umělecká hodnota a kredit – na aukcích, výstavách i veletrzích se cena panenek pohybuje běžně v řádech desítek i stovek tisíc EUR. Značná část příznivců tohoto umění pořizuje panenky rovněž jako luxusní dárek či jako pečlivě budované kolekce. „Na prosincové výstavě budou k vidění i díla, o něž projevují zájem zahraniční investoři a galerie, takže se návštěvníci mají jistě na co těšit,“ říká na okraj výstavy Bohdana Klátilová.
Jedním z bodů programu bude také mezinárodní soutěž, ve které mohou poměřit své síly jak umělci profesionálové, tak i zdatní samouci. Společným jmenovatelem bude především výroba panenek, ale také oblíbených medvídků Teddy Bear či panenkových kostýmů. Mezinárodní soutěž pořádá Český panenkový klub letos již třetím rokem. Exponáty všech soutěžících budou rovněž k vidění ve společné instalaci.
Jako doprovodný program připravují organizátoři i tvůrčí dílny či workshopy, ve kterých bude možné nejen nahlédnout do tajů výroby panenek či textilních obrazů, ale dokonce si vytvořit i vlastní umělecké dílo. Autoři vystavovaných předmětů navíc návštěvníkům rádi prozradí nějakou tu zajímavost o jejich osudech, ale zároveň bude možné jejich osobité kousky zakoupit za zvýhodněné ceny. K prodeji budou také komponenty k výrobě uměleckých panenek nezbytné. Přidanou hodnotou celé výstavy Doll Prague bude závěrečný dobročinný projekt, v němž se prodá či vydraží jeden vybraný umělecký kousek. Výsledná suma následně poputuje na podporu dětí s poruchou autistického spektra (PAS).