Slavná performerka Meredith Monk naučí Čechy, jak roztančit hlas a rozezpívat tělo
Inspirovala Björk a svou prací významně ovlivnila i třaskavý humor a tvůrčí styl režisérského dua bratrů Coenových. Nyní přijíždí do Česka, aby zde vedla workshop Tančící hlas, zpívající tělo. Hudební osobnost světového významu, držitelka mnoha důležitých ocenění, vokální inovátorka, experimentátorka, hudebnice a režisérka, které se připisuje, že jako první začala vnímat lidský hlas jako hudební nástroj - to je Meredith Monk.
Inspirovala Björk a svou prací významně ovlivnila i třaskavý humor a tvůrčí styl režisérského dua bratrů Coenových. Nyní přijíždí do Česka, aby zde vedla workshop Tančící hlas, zpívající tělo. Hudební osobnost světového významu, držitelka mnoha důležitých ocenění, vokální inovátorka, experimentátorka, hudebnice a režisérka, které se připisuje, že jako první začala vnímat lidský hlas jako hudební nástroj - to je Meredith Monk. Ta povede jednodenní „dílnu“ zaměřenou na hlas a pohyb. Pravou rukou jí přitom bude zpěvačka Katie Geissinger. V tvůrčí prostor, ve kterém dojde k prolínání hlasu, pohybu a obrazu a jenž nabídne cesty k odhalování vlastního nitra, se 16. listopadu 2010 přemění Kulturní centrum Vltavská v Praze.
Workshop bude předcházet pražskému koncertu, který se uskuteční 18. listopadu v Divadle Archa. Zpěvačka, jejíž práci sleduje mnoho slovutných hudebníků, filmařů i divadelníků, na něm vystoupí se tříčlennou doprovodnou kapelou Vocal Ensemble a představí průřez svou dlouholetou tvorbou. Účastníkům workshopu nabízí Divadlo Archa na koncert slevu vstupného. Více informací a přihlášky naleznou zájemci na www.hlasohled.cz; právě Hlasohled, centrum pro práci s lidským hlasem, je pořadatelem workshopu Meredith Monk.
Účastníci dílny se budou učit zacházet s vlastním hlasem a tělem jakožto nástroji k odhalování rozsahu a barvy hlasu, gestikulace, rezonance, osobitosti, přirozenosti a rytmu. Práce bude směřovat k odhalení podstaty performance jako prostředku duševní proměny. Vyučovat se budou také vybrané části z tvůrčího repertoáru Meredith Monk. Workshop poskytne účastníkům odrazový můstek k odhalení a rozvoji osobního náhledu a vlastních výrazových prostředků. Cílem je nalézt rovnováhu mezi strukturou a spontaneitou, svobodou a formou. Pro umělecké soubory je to ideální příležitost, při které se mohou naučit, jak začít budovat pocit sounáležitosti při zkouškách i představeních.
Meredith Monk, jedna z nejvýraznějších osobností scénického umění, od počátku odmítla svou uměleckou činnost směřovat do některého z úzce ohraničených řemesel. Proslula jako průkopnice v oblasti „rozšířené hlasové techniky“ a „interdisciplinární performance“. Skladatelka, zpěvačka, autorka původních oper a děl hudebního divadla, filmů i instalací o své více než čtyřicet let trvající kariéře výstižně říká: „Má práce je jako barevná tekutina. Stále podléhá změně. Někdy je čistě bílá, jindy zakalená, namnoze bezejmenná a měnící rozměry. Někdy ztuhne do tvaru v našem navyklém čase a prostoru - pak dostane jméno: říká se jí dílo.“ Barva a tvar díla u ní mohou mít tisíce podob a není třeba je škatulkovat.
Na hudebním poli působí Monk od roku 1968 se skupinou The House. O deset let později založila kapelu Meredith Monk a Vocal Ensemble, se kterou přijede i na očekávaný pražský koncert. Její písně interpretuje mnoho hudebníků, například Bang on a Can All-Stars, Björk, The Chorus of the San Francisco Symphony, Double Edge, Musica Sacra nebo The Pacific Mozart Ensemble. Zazněly také ve filmech klasika francouzské nové vlny Jeana-Luca Godarda a ve filmu Big Lebowski bratří Coenů.
Workshop TANČÍCÍ HLAS, ZPÍVAJÍCÍ TĚLO bude otevřen všem zájemcům. Výhodou je však zkušenost se zpěvem či herectvím, také otevřenost a chuť pracovat jak s hlasem, tak s tělem. Tlumočení je zajištěno. Akce probíhá v rámci projektu Hlasohled, který už pátým rokem nabízí zájemcům o práci s lidským hlasem možnost zúčastnit se dílen a setkání přinášejících pestré a inspirativní přístupy k lidskému hlasu a zpěvu – a to především v praxi. Čili tak, aby si je účastníci mohli sami vyzkoušet, inspirovat se jimi a obohatit.
Dílna proběhne v prostorách pražského KC Vltavská, v sále Elektra, Bubenská 1, Praha 7 od 9.30 do 12.30 a od 14 do 16.30 hodin. Cena je 1750,- / 1550,- pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené.