Zahajovací koncert Letních slavností staré hudby bude ve znamení virtuózních děl

Novodobá premiéra koncertů a sinfonie Františka Jiránka se již za necelý měsíc odehraje na zahajovacím koncertu mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. 22. července od 19:30 rozezní Rudofinum vivaldiovské tóny znovuobjevených skladeb Františka Jiránka (1698–1778) a závěr bude korunován koncertem La Notte Antonia Vivaldiho. Ohnivých partů se ujmou houslistka Marina Kataržnova, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini.

Novodobá premiéra koncertů a sinfonie Františka Jiránka se již za necelý měsíc odehraje na zahajovacím koncertu mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. 22. července od 19:30 rozezní Rudofinum vivaldiovské tóny znovuobjevených skladeb Františka Jiránka (1698–1778) a závěr bude korunován koncertem La Notte Antonia Vivaldiho. Ohnivých partů se ujmou houslistka Marina Kataržnova, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini. „Jiránek patří k velkému objevu posledních let a jeho skladby dosvědčují vysokou úroveň hudebníků, kteří tvořili a působili v barokní Praze a blízkých Drážďanech. Jeho koncerty by měly tedy ožít pod prsty těch nejlepších umělců. Proto jsme rádi, že vedle slovanského temperamentu uslyšíme neméně virtuózní a horkokrevný projev Sergia Azzoliniho, který patří ke světové špičce ve svém oboru,“ podotýká Markéta Semerádová, ředitelka festivalu.

Program zahajovacího večera Boemo furioso otevře Jiránkova sinfonie italského typu. Následovat budou fagotové koncerty patřící ke starší části jeho díla, v nichž se nejvýrazněji projevují právě vivaldiovské vlivy, patrné však i v koncertech houslových a flétnových. Na závěr koncertu zazní Vivaldiho koncert d moll „La notte“, vydaný nedlouho před předpokládanou Vivaldiho návštěvou Prahy v roce 1729.

11. ročník tradičního festivalu Letní slavnosti staré hudby se ponese ve znamení virtuozity a mezi 22. červencem a 8. srpnem postupně vdechne hudební život prostorám Břevnovského kláštera, letohrádku Hvězda, Martinickému paláci a dalším krásným místům historické Prahy. V průběhu devíti večerů zavedou přední hudebníci z celé Evropy posluchače do dávných časů Vivaldiho, Bacha či Purcella. Andaluský soubor Accademia del Piacere například oděje v představení Fantasías y Glosas Trojský zámek do španělských barev, mistr cinku Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní v Umění diminucí madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize. Do zámku Sanssouci, kde muzicíroval samotný král Bedřich II. Veliký, zavede posluchače Jana Semerádová a Barbara Maria Willi.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Pořadatelé festivalu nabízejí opět svým posluchačům množstevní slevu – při zakoupení vstupenek na 3 a více akcí bude poskytnuta sleva 20% z ceny každé vstupenky. Seniorům a studentům je poskytována sleva 10% z ceny vstupenky. Vstupenky lze rezervovat on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky – 224 229 462.

Flétnistka Jana Semerádová je absolventkou Pražské konzervatoře, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Královské konzervatoře v Den Haagu (ve třídě Wilberta Hazelzeta). Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově. Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, dramaturgem koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance. Na svém kontě má řadu CD pro různé nahrávací společnosti. Jako sólistka vystupuje na významných evropských pódiích (např. Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Centre de Musique Baroque de Versailles, Europamusicale, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně) a pravidelně účinkuje se soubory Batzdorfer Hofkapelle, Akademie für Alte Musik Berlin či modern_times1800. Jana Semerádová vyučuje hru na barokní příčnou flétnu na Univerzitě Karlově v Praze (obor Historická hudební praxe) a vede interpretační kurzy.

Ruská houslistka Marina Kataržnova se narodila v Šebekinu v Belgorodské oblasti. V letech 1990-97 studovala na Moskevské speciální hudební škole ve třídě N. M. Fichtenholze. Později absolvovala Moskevskou konzervatoř, včetně postgraduálního studia, a účastnila se mnoha mistrovských tříd: u Lucy van Dyle, Marie Leonhardt či Rogera Norringtona. Marina se věnuje se rozsáhlé koncertní činnosti, sólové i ansámblové. Její repertoár zahrnuje hudbu raného baroka i současnou kompozici. Účastnila se mnoha festivalů: Prosincových nocí Svjatoslava Richtera v Moskvě, vídeňské Lange Nacht der Musik či Earlymusic v Petrohradu.
V letech 2003-10 se podílela na činnosti orchestru Pratum Integrum, věnujícího se staré hudbě. Marina působí také pedagogicky: od roku 2007 vede třídu barokních houslí na Fakultě historického a současného umění na Moskevské konzervatoři.

Sergio Azzolini se narodil v roce 1967 v Bolzanu, kde se později začal věnovat hře na fagot na Konzervatoři Claudia Monteverdiho pod vedením Romana Santiho. Po té následovaly studia u Klause Thunemanna v Hannoveru. Během studia hrál na pozici prvního fagotisty v European Community Youth Orchestra. Pozornost na sebe upoutal díky mnoha oceněním na mezinárodních soutěžích – v Anconě, v Mnichově, Bonnu, Bělehradu, Martigny či Praze (vítězství na soutěži Pražského jara 1986). Společnost EMI si jej vybrala pro několik nahrávek (např. Mozartovo koncertantní dílo a Stamitzovy klarinetové koncerty). Vedle sólové dráhy se intenzivně věnuje svému souboru Il Proteo. Je také členem Maurice Bourgue, Sabine Meyer Bläserensemble a dalších ansámblů věnujících se staré hudbě. Pedagogicky nejprve působil na stuttgartské Staatliche Hochschule für Musik a od roku 1998 vede třídy fagotu a komorní hry na Hochschule für Musik v Basileji.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru nejen čistě koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě. Každoročně je uvedeno několik novodobých světových premiér. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty jako například Andrew Parrott, Simon Standage, Chiara Banchini, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Peter Kooij. Od roku 1999 působí soubor pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, jejíž aktivní badatelská činnost propojená se studiem barokní gestiky, deklamace a tance umožnila postupně rozšířit profil souboru Collegium Marianum a uvádět původní hudebně dramatická díla v autentickém prostředí českých barokních divadel.
Soubor Collegium Marianum pravidelně hraje na hudebních festivalech a prestižních pódiích v České republice i v zahraničí (m.j. Vantaan Barokki, Mozartfest, Mitte Europa atd.). V roce 2008 soubor zahájil úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, v rámci jehož řady Hudba Prahy 18. století vydal již dvě nahrávky – Brentner, J. J. I. Koncerty a árie a Rorate coeli / Advent a Vánoce v barokní Praze. V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada – česká sekce nevládní organizace Mezinárodní hudební rady při UNESCO.


Festival se koná za laskavé podpory:
hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1, Velvyslanectví Španělska,
Francouzského institutu v Praze, Festivalu v Sablé, Vlámské vlády, Velvyslanectví Nizozemského království, Česko-německého fondu budoucnosti, Italského kulturního institutu, Maďarského kulturního střediska,
Polského institutu v Praze, Institutu Cervantes v Praze, Culturesfrance, Nadace Collegium Marianum

Partneři:
Modrá pyramida stavební spořitelna, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Národní galerie, Památník národního písemnictví, Galerie hlavního města Prahy, Hotel Constans, Královská kanonie Premonstrátů na Strahově, Martinický palác, Klášter dominikánů Praha, Tiskárna Sprint Servis, WDLux

Hlavní mediální partneři
Český rozhlas, Zdravotnické noviny

Mediální partneři
Postgraduální medicína, Harmonie, Hudební rozhledy, Respekt, České noviny

Pořadatel: Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1, tel. 224 229 462, 731 448 346

Další informace:
SMART Communication s.r.o.
Vysočanská 11, Praha 9
T/F: +420 272 657 121
www.s-m-art.com
Silvie Marková a Lucie Čunderliková 
M: +420 604 748 699 / +420 733 538 889
E: markova@s-m-art.com / cunderlikova@s-m-art.com

Collegium Marianum
Melantrichova 19, Praha 1,
T/F: +420 224 229 462, +420 731 448 346
www.letnislavnosti.cz
Žaneta Nováčková
M: +420 731 615 370
E: production@collegiummarianum.cz
Program 11. ročníku festivalu


Čtvrtek 22. 7. 2010____________19.30
Rudolfinum, Dvořákova síň, Náměstí Jana Palacha, Praha 1
Boemo furioso
Nově objevená virtuózní díla F. Jiránka ve stylu A. Vivaldiho
(F. Jiránek – koncerty a sinfonie, A. Vivaldi – La notte)
Sergio Azzolini – barokní fagot (Itálie)
Dmitrij Sinkovskij – koncertní mistr (Rusko)
Collegium Marianum – barokní orchestr (ČR)
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Vstupenky: 500, 350, 200 Kč
Za podpory Italského kulturního institutu

Opona Letních slavností se otevře vskutku v záři virtuozity – ve znovuobjevených koncertech Františka Jiránka, jehož skladebné mistrovství prochvívá vivaldiovsky ohnivý part houslí, zpěvná melodie flétny a brilantní pasáže fagotu. Proto se těchto hlasů ujmou houslista Dmitrij Sinkovskij, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini. Rudolfinum zažije v novodobých premiérách důstojný návrat jednoho z velkých mistrů a návdavkem i samotného Vivaldiho.
 
Sobota 24. 7. 2010____________20.00
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Clavis ad cor meum / Klíč k srdci mému
Sonáty J. Bendy a C. Ph. E. Bacha
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Miklós Spányi – klavichord (Maďarsko)
Vstupenky: 400, 250 Kč
Za podpory Maďarského kulturního střediska

Druhý koncert letošních Slavností bude mít tři protagonisty – skvělého maďarského hráče na klávesové nástroje Miklóse Spányiho, jeho klavichord a dozvuk Tereziánského sálu. Ale troufale můžeme říci, že jich bude šest. Zazní totiž sonáty tří osobností 18. století: Carla Philippa Emanuela Bacha, Jiřího Bendy a Friedricha Wilhelma Rusta. Ti všichni milovali něžný zvuk klavichordu. Také my dostaneme příležitost, aby se stal „klíčem k našim srdcím“.

Pondělí 26. 7. 2010____________20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Fantasías y Glosas
Virtuozita ve španělské hudbě 16. a 17. století
(A. Cabezón, D. Ortiz, J. Arcadelt)
Accademia del Piacere (Španělsko)
Fahmi Alqhai – viola da gamba, umělecký vedoucí (Španělsko)
Vstupenky: 500, 350 Kč
Za podpory Španělského velvyslanectví a Institutu Cervantes

Trojský zámek se oděje do španělských barev. To když andaluský soubor Accademia del Piacere (Akademie potěšení) vedený věhlasným mladým gambistou Fahmim Alqhaiem představí "své" skladatele - Antonia Cabezóna, Diega Ortize, Cristobala de Morales či Gaspara Sanze. Ale půjde ještě dál! Interpretace Fahmiho Alqhaie totiž překypuje fantazií a improvizačním mistrovstvím. Přítomní antičtí bohové se na chvíli přestanou prát s titány a spolu s námi jistě prožijí mimořádný večer.


Středa 28. 7. 2010____________19.30
Refektář kláštera dominikánů, Jilská ul., Praha 1
Violino Virtuoso
Rozkvět houslového umění v Čechách 17. století
(Heinrich Ignaz Franz Biber, G. Muffat)
Harmonie Universelle (Německo)
Florian Deuter – housle, umělecký vedoucí
Vstupenky: 450, 300 Kč
Za podpory Česko-německého fondu budoucnosti

Na konci července refektář kláštera dominikánů vystrojí pravé smyčcové hody. Pod patronací svatých Dominika, Jiljí, Tomáše Akvinského a mnohých dalších shlížejících z kleneb předvede své výsostné umění mezinárodní soubor Harmonie Universelle v čele s primáriem Florianem Deuterem. A to v sonátách a partitách Johanna Heinricha Schmelzera, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Georga Muffata. Ti se tak symbolicky vracejí do Čech, kde strávili v 17. století část svého života. Svatý Dominik je obsluhován anděly – tento večer si bude i notovat…


Čtvrtek 29. 7. 2010____________19.30
Klášter sv. Anežky České, Anežská 12, Praha 1
Umění diminucí
Ornamentované madrigaly D. Ortize, O. Lassa a L. Rossiho
Bruce Dickey – cink
La Violetta (Nizozemí)
Paulina Victorina van Laarhoven – viola da gamba, umělecká vedoucí
Vstupenky: 450, 300 Kč
Za podpory Velvyslanectví Nizozemského království

Než jsme byli ohromeni hlaholem wagnerovských tub a výbuchy činelů, hudba byla tichá. A vše s ní. Cinky v takovém světě kralovaly. Závan z tichých časů přinese svým dechem proslulý hráč na cink Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta. Kvůli této vzpomínce budou i madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize beze slov...

Pondělí 2. 8. 2010____________19.30
Martinický palác, Hradčanské náměstí 67/8, Praha 1
Cantatrice Famosa
Pocta italským pěvkyním 17. století
(B. Strozzi, F. Caccini, L. Luzzaschi)
Marie Skiba – soprán (Polsko)
Gerd Amelung – cembalo
Vstupenky: 400, 250 Kč
Za podpory Polského Institutu v Praze

Žena – zpěvačka…  Působí až neuvěřitelně, že ne vždy byla diva naprostou samozřejmostí. O první generaci průkopnic, pozdně renesančních, bude svým jasným sopránem vyprávět polská cantatrice Maria Skiba s cembalistou Gerdem Amelungem. V Martinickém paláci se toho večera však nesetkáme jen s dávnými belle donne a jejich hlasy, ale také s nádhernou hudbou skladatelek Barbary Strozzi a Francesky Caccini.

Středa 4.8.2010____________20.00
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Sólo pro krále
Koncert na zámku Sanssouci u Bedřicha II. Velikého
(J. J. Quantz, C. P. E. Bach, F. Benda)
Jana Semerádová – flauto traverso
Barbara Maria Willi – cembalo
Vstupenky: 400, 250 Kč

Bravo! Tímto zvoláním chválil Johann Joachim Quantz hru svého žáka Bedřicha II. Velikého při soukromých koncertech na zámku Sanssouci.  Král měl dobrý nátisk, vytříbený vkus a kolem sebe samé skladatele  – na cembalo jej doprovázel Carl Philipp Emanuel Bach, z Čech přišli František Benda a Jiří Čart. Také Bach „stará paruka“ se objevil, aby předvedl své kontrapunktické mistrovství. Zpět do dob, kdy vládci tohoto světa (ještě) dbali o harmonii, se vrátíme s flétnistkou Janou Semerádovou a cembalistkou Barbarou Maria Willi.

Čtvrtek 5. 8. 2010____________18.30
Letohrádek Hvězda, Praha 6 – Liboc
Il Canto d´Orfeo
Něha a láska v áriích L. Rossiho, D. Castella, B. Ferrariho
Il Trionfo del Tempo (Belgie)
Jan van Elsacker – tenor
Tickets: 400 Kč
Za podpory Vlámské vlády

Počátkem srpna se Letohrádek Hvězda ponoří do něžně krásného smutku. To když Múzou políbení Vlámové z věhlasného ansámblu Il Trionfo del Tempo s charismatickým tenoristou Janem van Elsackerem vyzpívají Orfeův osud. Árie Stefana Landiho a Luigi Rossiho jsou totiž oním toužebný pohledem na Eurydiku...

Neděle 8. 8. 2010____________20:00
Divadlo Hybernia, Nám. Republiky, Praha 1
Putování Evropou
Barokní baletní představení o 4 obrazech
Francie Krále Slunce – Drama v Anglii – Německá nostalgie – Karneval v Benátkách
La Compagnie L´Eventail – taneční soubor (Francie)
Marie-Geneviève Massé – choreografie
Olivier Bériot – kostýmy
Marie-Geneviève Massé a Jean-Marie Abplanalp – scéna
Carlos Perez – osvětlení
Collegium 1704 – hudební soubor (ČR)
Václav Luks – umělecký vedoucí
Vstupenky: 700, 500, 350 Kč

Závěr Letních slavností nás přenese do doby sklonku 18. století šustěním šatů a vrzáním divadelních prken v Domě u Hybernů. Skvělý francouzský taneční soubor La Compagnie l´Eventail protančí barokní Evropou v choreografii Marie-Geneviève Massé vycházeje přitom z původních krokových variací. První pirueta bude francouzská s hudbou Andrého Campry, druhá anglická v rytmu Henryho Purcella, třetí německá dle sonáty Johanna Rosenmüllera a poslední coby rej masek commedie dell'arte patří Antoniu Vivaldimu. Nad krásu kostýmů a originalitu choreografie vystupuje neobyčejná kvalita tanečníků, kteří strhující kreace předvádí s neuvěřitelnou ladností a přesto silným vnitřním nábojem. Tak tedy na parket!!