Letošní Kytara napříč žánry: s hvězdným Vicentem Amigem a africkou rytmickou bitvou
Výjimečný dramaturgický záběr nabídne i letos tradiční festival Kytara napříč žánry, jenž tentokrát vsadil i na ethno a world music. Vedle toho nejlepšího z domácí scény představí i několik objevů a talentů, stejně jako hvězdy světové velikosti.
Jedna z nich – miláček zdejšího publika, australský kytarový virtuos Tommy Emmanuel – letošní přehlídku na jaře zahájil, tentokrát nezvykle s kapelou. V červnu vystoupil ještě držitel ceny „Guitar Superstar 2007“ italský kytarista žijící v San Francisku Peppino D´Agostino. Další hudební fenomén, španělský flamenco kytarista Vicente Amigo, 15. listopadu vygraduje závěr programu. Amigo, jemuž před pěti lety aplaudoval do posledního místa zaplněný Obecní dům, přiveze úplně nový hudebně-taneční projekt nazvaný Paseo de Gracia.
Mezi 9. říjnem a 30. listopadem, kdy probíhá hlavní část letošní Kytary napříč žánry, se uskuteční patnáct večerů nejrůznějším způsobem spjatých se strunnými nástroji. Vedle hvězdného Amiga se pořadatelům podařilo získat hosty až z Burkiny Faso, Guatemaly či Mexika. Jako každý rok se koncerty zdaleka neodehrají jen v Praze: tour plan obsáhne rovněž Benešov, Tábor, Varnsdorf, Černošice, Dolní Poustevnu, Pardubice, Kadaň a Chýni u Prahy. „Hra na kytaru v jejích nejrůznějších podobách má i mimo hlavní město tisíce příznivců a nám se tento přístup velmi vyplácí. Občas hrajeme v menších nebo netradičních prostorách, jako je síň obecního úřadu nebo pivovarský klub, o to vřelejší atmosféra koncerty provází,“ říká Stanislav Barek, zakladatel Kytary napříč žánry.
Zahájení jeho podzimní části připadlo 9. října v pražské Písecké bráně dvojici různých kytaristů: americkému muzikantovi kombinujícímu tepající funky s náročnou technikou fingerpicking Adamu Raffertymu a folk-jazzové písničkářce a kytaristce Markétě Zdeňkové, která vystoupí se svým triem a houslistkou Kateřinou Janálovou. Ojedinělý koncert proběhne také 26. října v KD Kaštan. Svůj sólový projekt rockovou skupinu TAKNATURU představí Michal Pavlík člen skupiny Čechomor. Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry lze zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream,v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika, ale i v místech koncertů. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.
Adam Rafferty, hráč na kovové struny a v současnosti jeden z nejlepších aranžérů skladeb jazzu, blues a pop music pro sólovou kytaru, se kromě zahajovacího koncertu v Praze představí do 12. října postupně v dalších třech městech: v Benešově (aula Gymnázia), v Táboře (kostel sv. Jakuba) a ve Varnsdorfu (v Pivovaru Kocour). Aktuálně tento kytarový mág zkoumá nové směry a snaží se do své hudby zahrnout zajímavé prvky, které plynou z jeho nového vnímání světa.
Během několika let se stal kytarovou senzací portálu YouTube - jeho videa mají sledovanost v řádu miliónů. Záměrně si vybírá známé melodie, které zpracovává svým originálním způsobem na pomezí jazzu a spřízněných subžánrů. Jedním z Adamových novátorských kousků je schopnost hrát na kytaru dvě melodie zároveň a ústy je doplňovat o rytmus ve stylu hip hopového beatboxu. Někteří tvrdí, že jeho sólová verze skladby "Chameleon" od Herbieho Hancocka zní, jako by ji hrál "kytarista se třemi hlavami". Aktuálně vydává album s úpravami písniček Michaela Jacksona. Album je poctou Adama Raffertyho tomuto geniálnímu hudebníkovi. Velkou část koncertu bude tvořit právě Jacksonova hudba.
Jedním z nových objevů pořadatelů festivalu nesporně bude Eduard Leata - Fenomenální klasický kytarista z Rumunska a finalista neuvěřitelných čtrnácti prestižních kytarových soutěží, mimo jiné mezinárodní kytarové soutěže v Kutné Hoře 2011. Vyznačuje se fenomenální technikou a je považován za jednoho z nejtalentovanějších klasických kytaristů nastupující generace. Přesvědčit se o tom budou moci návštěvníci Koncertní síně Atrium na Žižkově (2. 11.) a Zámku Pardubice (3. 11.).
Divokou odbočkou se stane dvojice koncertů afrického hudebníka Mammadou Diabate s projektem Percussion Mania z Burkiny Faso. V pražském Paláci Akropolis (13. 11.) a v Kulturním domě Kadaň (14. 11.) se strhne rytmická bitva, při které upadají do transu nejen sami hudebníci. Členové tohoto uskupení hrají na africké domorodé nástroje, mezi nimiž stojí za zmínku např. strunný nástroj ngoni. Je to velký nástroj vyrobený ze dřeva a kůže a svou velikostí připomíná indický sítár. Poslední album této formace nese název „Kanuya“ a splňuje přesně to, co si můžete přečíst na obalu: Toto CD ukazuje naši sílu, energii a kuráž v duchu tradice.
Absolutním vrcholem letošní Kytary napříč žánry ale bude večer v režii Vicenta Amiga, jenž bývá po zásluze označován za kytaristu 21. století. Tento rodák ze Sevilly je držitelem Latin Grammy z let 2001 (nejlepší flamenco album - Ciudad de las ideas) a v roce 2002 získal cenu za nejlepší tvorbu v oblasti flamenca. Mnozí v něm vidí následovníka legendárního Paco de Lucíi a označují ho za jedinečného umělce, skvělého virtuosa a neúnavného hledače rytmů i zvuků. Více než u Paco de Lucíi je u něj patrné sepětí flamenca s jinými žánry, hlavně s jazzem.
Sám Vicente o své tvorbě říká: „Hudba je splynutí respektu, upřímnosti a poznání. A já se snažím dodržovat všechny tyto aspekty.“ O svém nejnovějším albu „Paseo de Gracia“ prohlašuje: „Obsahuje širokou paletu melodií a osobně je vnímám jako nové hudební dobrodružství, protože se tu v některých skladbách pouštím mimo oblast flamenca. Písně na albu jsou utvářené pohledem flamencového umělce, neboť tento styl znám a miluji celý svůj život. Jejich pojetí je však odlišné, neboť jsem do nich zakomponoval zpěv, kytaru a zajímavé melodie.“ Doposud ve všech městech skvěle přijatý komponovaný večer proběhne 15. listopadu v pražském Divadle Hybernia za účasti doprovodné kapely, zpěváka a tanečníka.
O úplnou tečku 14. ročníku se 29. listopadu v Chýni postará italský hudebník Andrea Benzoni. Ten se zabývá hrou na akustickou kytaru klasickou, ale i jumbo s kovovými strunami. Jeho repertoár tvoří vlastní skladby vycházející z italské melodiky ovlivněné jazzem, ale i např. impresionismem, který má rád. Kromě hry na kytaru je také dirigentem a skladatelem pro symfonický orchestr. Ve svém repertoáru má také kompozici věnovanou Praze, do které se zamiloval při svých minulých pobytech na festivalu.