Farma v jeskyni uvede naposledy v letošní sezóně úspěšný projekt SCLAVI / Emigrantova píseň
Vlastní divadelní jazyk, jenž je směsicí výrazových prostředků – hlasu, těla a rytmu v hudebně-dramatické férii. To vše promítnuto na pozadí historie a mytologie a zároveň současnosti a jejího podvědomí.
Esencí živelnosti, mnohovrstevnaté a metaforické scénické kompozice a mikroskopicky precizní práce s formou i obsahem projektů souboru Farma v jeskyni je představení SCLAVI / Emigrantova píseň – jeden z nejdéle hraných titulů tohoto již mezinárodně proslulého tělesa. Inscenace vychází ze starých rusínských písní, z dopisů vystěhovalcům a z Čapkovy noetické prózy Hordubal. Od svého prvního uvedení v roce 2005 si projekt vysloužil nejedno ocenění a pozitivní kritiku, a to rovněž v zahraničí.
SCLAVI / Emigrantova píseň je jedním z prvních projektů Farmy postavený režisérem Viliamem Dočolomanským na ryze asociativním přístupu a autentické zkušenosti aktérů projektu. Jeho derniéra v letošní sezóně proběhne již tento čtvrtek 17. února od 20 hodin v pražském Švandově divadle. Vzhledem k živé akustice představení je kapacita velkého sálu omezena, proto všem zájemcům doporučujeme rezervovat vstupenky už nyní na stránkách http://www.svandovodivadlo.cz. Další informace na www.infarma.info.
O vřelém přijetí SCLAVI / Emigrantovy písně v zahraničí svědčí například zájem a komentáře předních britských novin. List The Guardian přirovnal představení k Beckettovu dramatu promítnutého do pohybu a písní. Vyzdvihl všudypřítomnou roztříštěnost a rozechvělost, „která se pro představení o osudech outsidera výborně hodí“. To deník The Times popsal osm účinkujících jako „úžasně citlivé a fyzicky výbušné aktéry, kteří sledují spíše básnický nežli doslovný příběh o zkušenostech emigranta“. Podle recenzenta je jejich kolektivní hlas pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského kvílením a ukolébavkou zároveň.
Mimo pozitivní kritiky scénická kompozice získala i šest divadelních ocenění. Vedle vůbec nejvýznamnější trofeje, hlavní ceny Alfréda Radoka, autoři obdrželi také cenu Divadelních novin „Nejlepší inscenace roku“, hlavní cenu Velijka Maričiće na 13. Festivalu Malých scén v Rijece, Total Theatre Award, A Fringe First Award a A Herald Angel Award na festivalu Fringe Festival Edinburgh.
SCLAVI / Emigrantova píseň vypráví příběh o anonymním gastarbeiterovi, který se po letech vrací z Ameriky do své vesnice na Slovensku. Snaží se začlenit zpět k tamní sociální skupině, přičemž jeho pokusy mu splývají se snahou a vzpomínkami o zapadnutí do života „tam“. Emigrant se konfrontuje s neschopností být tam, kde je, což vyústí nejen v život bez sociálních práv a ve ztrátu identity, ale také v život bez duše a vztahů. Latinské slovo Sclavi bylo ve hře příhodně použito jako paralela pro Slovany a otroky zároveň. Naráží totiž na myšlenku problematiky Slovanů, kteří jsou stále ještě ve světě považování za levnou pracovní sílu.
„Po edinburském festivalu Fringe, po Wiener Festwochen či Mezinárodním festivalu v Bogotě zpívá inscenace Sclavi nadále svou bolestnou a horečnatou píseň o emigraci. Písně a listy rusínských emigrantů, ze kterých jsme vycházeli, jsou nevyčerpatelné a nevysychající zdroje lidské zkušenosti. Nepředáváme tedy divákům jen přepracované představení s velkou energií, ale především aktuální lidský odkaz o vykořenění a emigraci, kterým v dnešním světě vlastně všichni žijeme,“ říká na okraj letošní derniéry umělecký šéf Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský.
Více informací o programu na www.infarma.info