Festival La Película přináší nejúspěšnější španělské filmy posledních let

Festival španělských filmů La Película opět po roce přináší atraktivní výběr nejaktuálnější oceňované španělské filmové produkce napříč žánry s atraktivním výletem do dráždivého světa tanga v Argentině. Dramaturgie osmého ročníku sahá od originálního animovaného dokumentu přes svérázný horor až po crazy komedii, prostor však mají i dramata, včetně palčivých momentů španělské historie. 

Vybrané filmy divákům s humorem přiblíží současnou finanční krizi ve Španělsku, neznámou stránku frankistického režimu, tajemné události odehrávající se během 2. světové války či aktivity povstaleckých jednotek FARC v Kolumbii. Nebude chybět ani titul pro děti, který však potěší i dospělé diváky. Hostem festivalu bude po loňské návštěvě Venezuely tentokrát Argentina. Jí věnovaná sekce Tango Argentino nabízí čtveřici hraných i dokumentárních filmů o tangu, díky nimž se diváci seznámí s historií tohoto tance, ale i s novodobou historií Argentiny a jejího hlavního města Buenos Aires.

„Letošní ročník publiku představí výrazné tvůrce, mezi kterými nebudou chybět i u nás známý Gerardo Herrero nebo Alberto Rodríguez. Filmové fanoušky seznámí s prací debutanta Marçala Forèse, který má na svém kontě řadu ocenění za své krátké filmy. Perličkou dramaturgie je unikátní snímek původem české dokumentaristky Jany Bokové v sekci Tango Argentino,“ líčí dramaturg festivalu David Čeněk.
 
Hlavní, pražská hlavní část festivalu La Película se koná tradičně v kině Světozor, a to ve dnech 19. – 24. února. Následně se reprezentativní výběr přesune do Brna, a nově také do Ostravy a Hradce Králové. Vstupenky jsou v prodeji na pokladnách a na internetových stránkách jednotlivých kin. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na www.facebook.com/LaPeliculaCZ
 
Pořadateli festivalu La Película jsou tradičně Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes a kino Světozor. Hlavním partnerem je letos po čtvrté společnost Telefónica Czech Republic a. s., jejíž zástupce Tomáš Šmíd, manažer pro Sponzoring, Brand a Eventy, spolupráci hodnotí: „S potěšením sledujeme, jak se filmová přehlídka La Película každoročně rozrůstá. Expanze do nových regionů je pro nás jasným signálem, že o španělskou kulturu je u nás velký zájem. Rovněž vítáme i dramaturgické exkurze do dalších zemí Latinské Ameriky. Přejeme všem návštěvníkům krásné filmové zážitky.“
 
Pohádka po španělsku i dramata na motivy skutečných událostí
Festival La Película letos odstartuje 19. února očekávaná česká premiéra oceňovaného filmu Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves, který je inspirován němými filmy a vychází ze všem dobře známé pohádky. Svůj druhý celovečerní film režisér Pablo Berger trpělivě připravoval osm let a na výsledku je to znát. Kvality filmu dokládá zisk Stříbrné mušle pro nejlepší herečku a Zvláštní ceny poroty na MFF v San Sebastianu. A také fakt, že jej Španělská filmová akademie nominovala do boje o Oscara. Snímek navíc získal celkem 18 nominací na cenu Goya. Film s podtitulem „Osudová láska v rytmu flamenca a býčích zápasů“ uvádí do české distribuce společnost AČFK.
 
La Película nabízí i v letošním roce příběhy podle skutečných událostí či popisuje fiktivní dramata na pozadí skutečných historických událostí. Temnou minulost Španělska za frankistického režimu odhaluje animovaný dokumentární snímek 30 let v temnotě / 30 años de oscuridad režiséra Manuela H. Martína. Vypráví příběh bývalého republikánského starosty Manuela Cortése, jenž byl nucen se skrýt před represivní frankistickou diktaturou do stísněného prostoru ve zdi svého domu, kde takto prožil neuvěřitelných třicet let. Stejné historické období v Andalusii zobrazuje i snímek Pomerančový med / Miel de naranjas. Scénář tragického příběhu lásky Enriqua a Carmen vznikl na základě archivních materiálů. Frankistický justiční teror zobrazený v tomto snímku nese mnohé podobné znaky s praktikami komunistické strany v Československu v 50. letech. Opět skutečné události, které se odehrály tentokrát v Kolumbii v letech 2002-2007, zobrazuje snímek Operace E / Operación E. Film je poměrně věrnou detailní rekonstrukcí dramatických událostí o povstaleckých jednotkách FARC a únosu syna jedné zajatkyně.
 
Bláznivé komedie aneb jak přijít k penězům
Pro příznivce komedií a především těch, které se točí kolem loupeží či jiných způsobů, jak rychle přijít k penězům či si splnit svůj sen, nabízí festival čtyři odlehčené snímky. Bláznivá výhra / The Pelayos zachycuje rodinu Pelayů, která vymyslela způsob, jak legálně zvítězit v ruletě. Postupně tento rodinný klan ruinoval kasina po celém světě a stal se legendou. Snímek natočil režisér Eduard Cortés, který je na letošní Películe zastoupen ještě dalším filmem - Přepadení / ¡Atraco!, ve kterém jsou dva agenti pověřeni fiktivní loupeží madridského klenotnictví. Generál Perón tam totiž prodal cennosti své ženy Evity, ale situace se poněkud zkomplikovala a šperky je třeba dostat za každou cenu zpět… Režisér Paco León se při svém debutu inspiroval příběhem vlastní matky – ve snímku  Carmina / Carmina o revienta popisuje svéráznou majitelku obchodu, který byl již několikrát vyloupen a ani tentokrát pojišťovna nehodlá hradit žádnou škodu. Carmina si tak vymyslí jiný způsob, jak se dostat k ukradeným penězům. Tato drsná komedie sršící typickým španělským černým humorem je bezpochyby objevem minulého roku. Na všudypřítomnou ekonomickou krizi reaguje další film s werichovsko-voskovcovským názvem Svět patří nám / El mundo es nuestro. Alfonso Sánchez vypráví příběh dvou zlodějíčků v Seville, kteří se v roce 2012 rozhodnou přepadnout banku a uprchnout do Brazílie. Ne všechno jde však podle plánu.
 
Thriller či horor na festivalu La Película nemohou chybět 
Ve festivalové nabídce nechybí ani thrillery, psychologicky laděné snímky či horory. Napínavý thriller Sněžné ticho / Silencio en la nieve diváky zavede na německo-sovětskou frontu za II. světové války mezi vojáky Modrých divizí, které generál Franco vyslal na pomoc Hitlerovi. Ve chvíli, kdy je objeveno zohavené mrtvé tělo s vyrytým nápisem na hrudi, se na pozadí válečné vřavy rozehraje detektivní příběh s prvky hororu. Další žánrový kriminální snímek, který získal 16 nominací na ceny Goya, je Zásahová jednotka č. 7 / Grupo 7. Ukazuje práci speciální zásahové jednotky během výstavby světového výstaviště Expo v Seville. Pro policisty z Grupo 7 se stal osudným moment, kdy přestali dodržovat zákony proto, aby dopadli ty, kteří je porušují. Mezilidské vztahy zobrazuje fascinující psychologický snímek jednoho z nejzajímavějších mexických režisérů současnosti Carlose Reygadase Post tenebras lux. Film oceněný za nejlepší režii na loňském MFF v Cannes zachycuje osudy mladé rodiny, která se odstěhuje z města na venkov. Střet s realitou venkova však není zdaleka tak idylický, jak by se na první pohled zdálo... Film uvádí do české distribuce společnost Artcam. Netradiční horor s poetickými prvky s názvem Zvířata / Animals byl ve Španělsku označen za protnutí filmu Donnie Darko a stylu Guse Van Santa. Originální režijní debut na téma mladistvé lásky, obětování a tragédie v dětství se odehrává ve světě, kde hranice mezi realitou a fantazií jsou neuchopitelné. 
 
Tango a Argentina
Hned čtyřmi snímky vábí Película milovníky Argentiny a především vášnivého tanga. Promítnuty budou v rámci sekce Tango Agrentino, která je připravována ve spolupráci s nejvýznamnějším muzeem tanga Museo Casa Carlos Gadel. Na pozadí tanga, které bylo ještě nedávno považováno za dekadentní zábavu tančíren, se diváci seznámí s novodobou historií Argentiny a zejména Buenos Aires, kulturního i ekonomického centra Latinské Ameriky. Dokument Bar el Chino nese název místa spjatého se vznikem tanga a portrétuje sedmačtyřicetiletého filmaře, který se pokouší oživit svůj starý projekt – natáčení dokumentu o tomto baru. Film Moje Tango / Tango Mío režisérky Jany Bokové je dle jejích slov dokumentární fikce a zaměřuje se na historické a sociální pozadí vzniku argentinského tanga. Poslední harmonika / El último bandoneón Alejandra Sadermana je příběhem mladé harmonikářky, která se živí hraním na akordeon v dopravních prostředcích, ale její sen je jiný. Poslední poctou tangu je Tango, zvláštní obrat / Tango, un giro extraňo. Režisérka Mercedes María Guevara vypráví o mladé generaci skladatelů, hudebníků a tanečníků tanga. 
 
Fanouškům tance (a nejen jim) festival nabídne speciální uvedení záznamu velkolepého představení. Flamenco Hoy de Carlos Saura bylo vůbec prvním představením zahraným a zatančeným naživo v režii slavného španělského filmového tvůrce Carlose Saury. V inscenaci z roku 2011 se objevuje více než dvacet velmi talentovaných a uznávaných umělců mladé generace, kteří vystupují v brilantním živém představení, ze kterého sálá síla a energie. Uvedení v rámci festivalu La Película je evropskou premiérou tohoto záznamu.
 
A na závěr film pro celou rodinu
Festival nezapomíná ani nejmenší filmové diváky a nabízí animovaný snímek Snížek, bílý kožíšek / Floquet de Neu s českým dabingem. I dospělé může pobavit příběh gorilího samečka s výstižným jménem Snížek, který pozná, jaké je to být jiný než ostatní. Od narození má totiž bílý kožíšek, což jej v barcelonské zoo odlišuje od zbytku gorilí skupiny.